Kluczową datą w historii Zagaja jest 31 maja 1365r., to właśnie w akcie z tego dnia opat jędrzejowski Gerard II ndaje początek istnieniu wsi Sadek, która w kolejnych wiekach zmieniła nazwę na Zagaje.
Nazwa Sadek funkcjonowała od II połowy XIVw. do końca XV wieku. Nazwy „Zagaje” zaczęto używać w XVI wieku.
Brak jakichkolwiek poszlak uzasadniających, dlaczego nazwa Sadek przeszła w nazwę Zagaje. Najprawdopodobniej zmiana nazwy wiąże się ze sprzedażą wsi przez cystersów rodzinie Rawiczów Dembińskich i późniejszym ich konflikcie z klasztorem o rozgraniczenie dóbr. Następstwem tego sporu było odłączenie Zagaja od parafii cystersów i przyłączenie do parafii Nawarzyce, a następnie do parafii Wrocieryż.
Analizując położenie Zagaja, można wywnioskować, że nazwę uzyskało od swego położenia, bowiem ze wszystkich stron osada była otoczona lasami. W średniowieczu tereny porośnięte drzewami, krzakami były nazywane „zagajonymi”, „zagajem”, „zagajnikiem”. Średniowieczna małopolska była dość gęsto porośnięta lasami stąd też tak duża liczba nazw miejscowości „Zagaje” na tych terenach. W roku 1397 uchwalono podział województwa krakowskiego na trzy powiaty, Zagaje znalazło się w powiecie proszowickim a po kolejnej reformie w XVIw. znajdowało się w powiecie Ksiązkim (Książ Wielki).
Rejestr poborów powiatu Ksiąskiego z 1581r. wymienia nazwę Zagaje. Nazwa Sadek już się nie pojawiła w żadnych dokumentach ani źródłach, dlatego rok 1581 można uznać za datę, w której nazwa „Zagaje” weszła już do powszechnego użytku. W kolejnych wiekach nazwa ta ulegała przekształceniu i zmianie. W końcu XIX wieku Zagaje przeszło w posiadanie Łuszczkiewiczów. Nowi nabywcy zaczęli używać w stosunku do folwarku i dworku nazwy „Zagaj”. Nazwa ta była w użyciu do II wojny światowej.