Legenda o pochodzeniu nazwy Słupi Jędrzejowskiej...
Legenda o pochodzeniu nazwy Słupi Jędrzejowskiej
---------------
Pewien rycerz bardzo zasłużył się w bitwie, za co w nagrodę od króla otrzymał ziemię i wieś na własność. Gdy przybył do wsi którą otrzymał ujrzał zrozpaczoną ludność i spaloną wieś. Chłopi oznajmili, że w okolicznych lasach grasuje banda zbójców, plądrują oni wsie, mordują i rabują. Prosili oni o pomoc kasztelana oświęcimskiego jednak ich prośby pozostały bez odpowiedzi. Wyruszył dzielny rycerz ze swoimi wojami w las i ubił wszystkich złoczyńców. Wróciwszy do swej wsi zdecydował się tu osiedlić, a żeby już więcej nikt nie łupił jego posiadłości postanowił ją ogrodzić wysokimi zbitymi palami. Zaczęto prace, wkopano kilkanaście słupów. Prac nie dokończono bo wybuchła nowa wojna a król powołał mężnego rycerza na służbę. Niestety rycerz już z wojny nie powrócił, pozostała tylko po nim pamięć wśród tych których wyzwolił spod ucisku zbójców oraz słupy które miały stanowić część fortyfikacji. Od tych właśnie słupów osadę zaczęto nazywać Słupami, a w kolejnych wiekach Słupią. Dziś już nikt nie pamięta jak pierwotnie się ona nazywała.
Inna legenda głosi że nazwa Słupia pochodzi z czasów pradawnych. Pierwsi Słowianie na ziemiach polskich mieszkali w osadach pozbawionych umocnień obronnych, a zabudowę siedlisk tworzyły regularne półziemianki. Dopiero nieco później pojawiły się także naziemne słupowe, a osady obronne zaczęły powstawać w VII wieku. Przed grodami stawały nieraz słupy – wieże, i to właśnie od tych słowiańskich słupów ma pochodzić nazwa Słupi.
Jeszcze inna legenda podaje że z powodu że są tu tereny podmokłe a ludzie pragnęli jednak tu mieszkać, więc domy budowali na słupach.